Maltańczyki – informacje, ciekawostki

maltańczyk

Maltańczyk, inaczej biszon maltański, to mały piesek o przyjaznym usposobieniu. Wbrew pozorom nie pochodzi on z Malty. Nazwę zaczerpnięto od słowa „malat” wywodzącego się z języka semickiego i oznaczającego przystań lub port. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Maltańczyka spośród innych psów kanapowych wyróżnia śnieżnobiała (czasami także w odcieniu kości słoniowej) lśniąca, gęsta sierść. Długie i proste włosy okrywowe naturalnie opadają ku dołowi. Cechują go także oczy w kolorze ciemnej ochry oraz bystre spojrzenie. Z kolei nos, obwódki oczu, poduszeczki łap i pazury mają zwykle kolor czarny. Masa ciała u przedstawicieli tej rasy wynosi zazwyczaj około 4-5 kg, zaś wysokość w kłębie nie przekracza 25 cm. Budowę ciała cechują krótkie nóżki i prosty, długi tułów z podniesioną do góry głową.

koty, rasy kotów, świat kotów, atlas kotów, zwierzęta domowe, zwierzaki
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Charakter maltańczyka cechuje wesołość, przywiązanie do właściciela i towarzyskość. Gdy już raz przywiążę się do właściciela i jego rodziny, nie będzie odstępował ich na krok. Gdy nadarzy się konieczność zostawienia pupila w domu, będzie źle znosił samotność. Niechętnie także będzie przebywał pod opieką znajomych. Co prawda nie stroni od obcych ludzi, ale ze względu na silną relację, jaką zbudował z opiekunem, będzie czuł ogromną tęsknotę, przebywając poza domem. Dlatego starajmy się zabierać maltańczyka ze sobą, jeśli wybieramy się gdzieś na dłużej. Psy tej rasy są również bardzo pojętne i inteligentne, chętnie uczą się nowych sztuczek i wykonują polecenia właściciela. Śmiało możemy zachęcać psa do różnych aktywności, a nawet psich sportów. Pamiętajmy jednak, że są to typowi domatorzy i długotrwałe przebywanie na dworze oraz wzmożona aktywność fizyczna może ich zmęczyć.

psy, rasy psów, zwierzęta, zwierzaki, atlas psów, świat psów, zwierzęta domowe
Maltańczyk – zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zwykle maltańczyki dożywają kilkunastu lat, średnia długość życia to około 12 lat. Nie mają tendencji do poważniejszych chorób, choć borykają się z kilkoma znamiennymi dla tej rasy dolegliwościami. Maltany cierpią na częste wycieki z oczu. By im przeciwdziałać, należy codziennie przemywać oczy wacikiem nasączonym wodą lub stosować specjalne krople i preparaty. Gdy łzawienie z oczu jest bardzo obfite, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Maltańczyki są także narażone na częste problemy z uzębieniem, głównie gromadzenie się kamienia nazębnego. Profilaktycznie konieczne będzie częste szczotkowanie zębów oraz podawanie specjalnych przysmaków pomagających w higienie jamy ustnej. Opieką otoczyć należy także uszy pupila i usuwać z nich nadmiar owłosienia, gdyż w przeciwnym wypadku możemy narazić słuch psa na nieodpowiednią wentylację i infekcje. Pielęgnacji wymaga także gęste futro maltańczyka, które należy codziennie szczotkować i nawilżać.

Maltańczyk to niewielkich rozmiarów pies, który wymaga jednak odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Jednak za poświęcony czas psiak odwdzięczy nam się ogromną dawką miłości i dozgonnego przywiązania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *