Fretka – porady dla początkujących

Fretka jest miłym i małym zwierzątkiem, które chce mieć coraz więcej osób jako domowego przyjaciela i ulubieńca. Dzisiaj dostępne są fretki białe oraz fretki czarne. Obie są równie urokliwe, a tylko posiadacz decyduje jakie zwierzątko chciałby mieć. Żyją także fretki rude, ale są one mniej popularne. O wiele ważniejsze od koloru zwierzątka jest jednak jego dieta oraz pochodzenie. Dlatego zamiast zadawać sobie pytanie: fretka biała czy czarna? Lepiej poznać to zwierzę z książek zanim je kupimy i zaczniemy się nim opiekować.

Ile kosztuje fretka?

Ceny fretek są zróżnicowane – zwierzak kosztuje od 150 do 400 złotych. Jest to zatem niewielki wydatek. Fretka żyje 9-12 lat, więcej wyda się na utrzymanie tego zwierzaka niż na jego zakup.

Klatka dla fretki

Fretka domowa nie może cały dzień biegać po domu. Potrzebuje mieć klatkę, którą można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ważne, aby była ona na tyle duża, by zwierzak się w niej nie męczył. Klatka dla fretki dostępna jes tw sklepach internetowych oraz tradycyjnych. Najlepsze klatki z drabinkami i huśtawkami kosztują powyżej 600 złotych. W klatce powinna znajdować się kuweta i wyściółka.

Czy fretki śmierdzą?

Jeśli zachowana jest właściwa higiena to fretki nie śmierdzą. Fretka ma specyficzny zapach osobniczy, gdy przechodzi ruję, wówczas pachnie intensywnie, gdy jest wysterylizowana to jej zapach do intensywnych bynajmniej nie należy. Odpowiednio częste sprzątanie kuwety sprawia, że obecność fretki ledwo się czuje. Należy pamiętać, że fretka znaczy teren, gdy jest wypuszczona luzem, co może być uciążliwe dla jej właścicieli. Przestraszona lub podniecona fretka puszcza bąki i nie pachną one najprzyjemniej, jednak jest to jej cecha osobnicza. Fretki w stadach pachną delikatniej od żyjących samotnie.

Fretka opieka

Fretka, jak każdy zwierzak wymaga opieki. Dobra opieka fretka jest systematyczna, codzienna, a nie przypadkowa, od czasu do czasu. Fretka powinna mieć kuwetę, załatwiać się do niej, dostawać wodę i odpowiednie pożywienie, a właściciel powinien znaleźć czas na zabawę z fretką. Fretkę można wyprowadzać na spacer na smyczy, ale w tym przypadku konieczne jest szczepienie zwierzaka przeciwko wściekliźnie.

Podsumowując, fretka to wierny i miły domowy przyjaciel. Jednak decydując się na zakup fretki podejmujemy decyzję o tym, że przez kilkanaście lat zapewnimy jej najlepszą opiekę. Fretka jest towarzyska, miła, zabawna, ale należy dbać o nią, zabierać ją do lekarza, zapewnić jej dobre warunki do codziennego życia i funkcjonowania.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *