Fretka domowa

Fretka jest niedużym drapieżnikiem wywodzącym się z rodziny łasicowatych. Z czasem stała się typowym zwierzakiem domowym, chętnie hodowanym przez coraz większą liczbę miłośników zwierząt. Co więcej, fretki włączono do grupy w której należą psy i koty, dzięki czemu posiadacze tych zwierząt mogą z nimi podróżować na terenie krajów UE.

Fretki pełne rozmiary osiągają w wieku 1 roku. Samice ważą w przedziale od 0,3 do 1,1 kg, a samce od 0,9 do 2,7 kg. Ich długość ciała mieści się w granicach od 33 do 40,6 cm. Ogon z kolei ma długość od 7,6 do 10 cm. Fretki najdłużej żyją 10 lat. Dorosłe osobniki mają uzębienie do którego należy zaliczyć 12-14 siekaczy, 4 kły, 12 zębów przedtrzonowych oraz 6 zębów trzonowych. Fretki są mięsożerne. Zjadają owady, płazy, niewielkie ptaki, a także gryzonie. W sklepach dziś można kupić dużo różnego rodzaju karmy przystosowanej dla fretek.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org
Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Zachowanie fretki
Fretki śpią od 14 do 18 godzin dziennie. A to oznacza, że są w pewnym sensie zwierzętami zmierzchowymi. Aktywne są jedynie w godzinach zarówno świtu jak i zmierzchu. Są to zwierzęta towarzyskie, dlatego też lubią żyć w grupie. Uwielbiają kopać i tym samym mieszkać w zamkniętych pomieszczeniach. Fretka ma gruczoły podobne jak skunksy, które wydzielają cuchnącą ciecz zarówno w czasie ekscytacji jak również zaskoczenia i strachu. Ponadto podekscytowane fretki wykonują tak zwany łasiczy taniec wojenny. Polega on na podskokach w tył i bok. W tej sytuacji ich futro jest nastroszone, a same wytwarzają niskie dźwięki, które przypominają nieco chichot. Takie zachowanie jak najbardziej wskazuje na zadowolenie i ekscytację. Kiedy fretka jest złe lub niespokojna to syczy albo piszczy.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org
Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Znaczenie fretki dla człowieka
Fretki wydają się cennymi zwierzętami futerkowymi dla człowieka. Często fretka wykorzystywana jest w laboratoriach. Niegdyś w Europie hodowano je jako zwierzęta domowe, które równie dobrze jak teraz koty – radziły sobie z tępieniem myszy.

Fretka – ciekawostki
Fretki znane są z instynktu łowieckiego. Dlatego też dawniej wykorzystywano je w czasie polowań na króliki.

Fretka w domu
Tak wielu ludzi decyduje się na hodowlę fretek w domu. Jednak każdy, kto podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie, powinien najpierw nieco przyjrzeć się tym zwierzętom pod kątem ich zachowania i sposobu bycia. Otóż fretki to zwierzęta, które kochają pakować się w kłopoty. Nie przepada za nudą, a to oznacza, że zawsze szuka sobie ciekawego zajęcia, bez względu na to czy jest w towarzystwie, samotna, w klatce czy luzem biega po domu, szuka zajęć, które nie zawsze są dla niej bezpieczne.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org
Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Fretki mają to do siebie, że bez problemu i z wielkim zaangażowaniem wczołgują się do różnego typu otworów. Przeciskają się przez różne szczeliny i tym sposobem mogą przyczynić się do zagrożenia nie tyle swojego zdrowia, co nawet życia. Dlatego ktoś kto hoduje to zwierzę w domu, powinien przede wszystkim zasłonić i zabezpieczyć wszelkie otwory szczególnie w okolicach sprzętu AGD i RTV – tam gdzie są przewody elektryczne.

Fretki lubią też otwierać zarówno szuflady jak i szafki. To oznacza, że mają bardzo łatwy dostęp do różnych rzeczy, w tym środków chemicznych. Mimo, iż tym sposobem mogą nieźle nabałaganić, to jeszcze bez większego trudu otrują się. Z tego powodu także szafki i szuflady trzeba przed nimi zabezpieczyć.

Fretki, które dostaną się do łazienki, a co za tym idzie zyskają dostęp do toalety, poprzez swoje pomysły mogą zagrozić swojemu życiu. Jeżeli taka fretka wpadnie do muszli, nie ma szans aby się z niej wydostała. Trzeba chronić fretkę przed takimi miejscami. Opuszczać klapę w toalecie, a także zabezpieczyć kratki ściekowe. Co więcej, nie należy również pozostawiać wiader z wodą w ich obecności.

Fretki lubią zieleń. Oznacza to, że kwiaty jakie znajdują się w ziemi, mogą stać się szczególnym obiektem ich zainteresowań. Prawdopodobnie będą wykopywać je z doniczek. Być może nawet zdecydują się na ich konsumpcję. Nie dość, że zniszczą kwiat, to w dodatku mogą się otruć. Także i kwiaty należy odpowiednio zabezpieczyć.

O fretkach, a w zasadzie ich zachowaniu, potrzebach i pomysłach można mówić wręcz w nieskończoność. Choć zwierzątko może wydawać się bardzo sympatyczne, w rzeczywistości okazuje się, iż pozory naprawdę mogą mylić. Niestety fretki to bardzo charakterystyczne zwierzęta pod kątem upodobań i szkód jakie mogą wyrządzić. Niszczą praktycznie wszystko co podchodzi im pod łapki, a przy tym też tworzą zagrożenie dla swojego zdrowia i życia. Dlatego zakup danego zwierzaka powinien być przede wszystkim bardzo dokładnie przemyślaną decyzją. Nie wszyscy przy dłuższym zastanowieniu mogą zająć się takim zwierzakiem, nie wszyscy też mają odpowiednie warunki mieszkaniowe, jakich oczekuje fretka.One thought on “Fretka domowa

  1. Fajny, długi artykuł. Miałem kiedyś fretkę domową ale musiałem oddać, ponieważ nie nadawała się do bloku. Bardzo fajny drapieżnik, najlepiej mieć parkę. Jakbym miał wybierać między kotem, a fretką domową to postawiłbym na fretkę. Fretka w domu jak najbardziej, a do bloku to tylko akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *